Strašidelnější než realita: Nejlepší hororové hry, které vás nenechají spát
Hororové žánry: Od akce po adventury
Svět hororových her je stejně rozmanitý jako lidské strachy. Od adrenalinové akce, kde se oháníte motorovou pilou proti hordám zombií, až po pomalé, psychologické adventury, které vám nahánějí husí kůži tísnivou atmosférou a znepokojivými hádankami. Akční horory jako Resident Evil a Dead Space vám dají do rukou arzenál zbraní a postaví vás proti děsivým stvořením. Survival horory jako Outlast a Amnesia vás naopak odzbrojí a donutí vás utíkat a schovávat se před neúprosnými hrozbami. Pro ty, kteří se rádi bojí v kůži jiných, tu jsou hororové RPG jako Darkest Dungeon a The Evil Within, které kombinují napětí s komplexním příběhem a vývojem postavy. Ať už preferujete jakýkoli styl hry, v říši hororových her si určitě najdete něco, co vás vyděsí k smrti.
Klasiky, které nestárnou
Strašidelné hry tu s námi budou vždycky. Některé tituly ale zanechaly v žánru nesmazatlnou stopu a i po letech nahánějí husí kůži. Mezi nesmrtelné klasiky patří bezesporu série Resident Evil, která v roce 1996 definovala žánr survival hororu. Klaustrofobická atmosféra sídla Spencer Mansion, hádanky a omezené zdroje nábojů dělají z každého setkání se zombíky napínavý zážitek. Stejně tak Silent Hill z roku 1999 posunul hranice psychologického hororu. Zamlžené městečko Silent Hill, z disturbing soundtracku Akiry Yamaoky a monstra symbolizující temnotu lidské duše děsí dodnes. Nemůžeme zapomenout ani na mistrovské dílo od Shinji Mikamiho, hru Resident Evil 4 z roku 2005. Revoluční hratelnost, ikonický záporák Ramon Salazar a neustálý pocit ohrožení z ní dělají hru, která nestárne. I dnes si tyto legendy můžeme zahrát v remasterovaných verzích a prožít si tak znovu ty chvíle hrůzy a napětí.
Moderní hororové pecky
Moderní herní scéna se hemží hororovými tituly, které nás nutí spát s rozsvícenou lampičkou. Od atmosférických thrillerů po brutální akce s nádechem hororu, je z čeho vybírat. Resident Evil Village, nejnovější přírůstek do legendární série, nás zavede do děsivé vesnice obývané vlkodlaky a jinými hrůzostrašnými stvořeními. Pro ty, kteří preferují psychologický horor, je tu Little Nightmares II, hra plná znepokojivé atmosféry a děsivých monster. A pokud toužíte po pořádném strachu ve virtuální realitě, Phasmophobia vám umožní stát se lovcem duchů a čelit paranormálním jevům tváří v tvář.
Název hry | Rok vydání | Platforma | Hodnocení na Metacritic |
---|---|---|---|
Resident Evil Village | 2021 | PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S | 84 |
The Evil Within 2 | 2017 | PC, PS4, Xbox One | 82 |
Outlast 2 | 2017 | PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch | 75 |
Hororová tematika se ale neomezuje jen na čistě hororové hry. I v jiných žánrech najdeme prvky, které nám nahánějí husí kůži. Například akční adventura The Last of Us Part II nás staví do postapokalyptického světa plného nakažených, kteří se na nás vrhají s děsivou agresivitou. A i zdánlivě nevinná adventura What Remains of Edith Finch v sobě skrývá temné tajemství a mrazivé momenty.
Ať už se tedy řadíte mezi fanoušky čistokrevného hororu nebo si jen rádi občas zkusíte, jak vám bije srdce při hraní, moderní hry vám mají co nabídnout.
Atmosféra: Klíč k děsu
Hororové hry se od jiných žánrů liší svou jedinečnou schopností vtáhnout hráče do děsivého světa a vyvolat v něm skutečný strach. Klíčovou roli v tomto procesu hraje atmosféra. Nejde jen o lekačky, i když ty mají své místo, ale o budování napětí, nejistoty a strachu z neznáma.
Zvuk je jedním z nejmocnějších nástrojů pro budování atmosféry. Vrzající dveře, vzdálené kroky, šepot ve tmě – to vše dokáže v hráči vyvolat mrazení v zádech, i když na obrazovce nic nevidí. Hudba pak slouží k dokreslení atmosféry a stupňování napětí. Pomalé, disonantní tóny dokáží navodit pocit úzkosti a předtuchy, zatímco náhlé, hlasité zvuky slouží k vylekání hráče v klíčových momentech.
Stejně důležité je i vizuální zpracování. Tmavé, stísněné prostory, hra stínů a světel, detailně propracované prostředí plné znepokojivých detailů – to vše přispívá k budování děsivé atmosféry. Dobře zvládnuté nasvícení dokáže i obyčejnou chodbu proměnit v děsivé místo, kde se za každým rohem může skrývat něco nebezpečného.
Skvělé hororové hry nezapomínají ani na psychologický aspekt. Hrají si s myslí hráče, zpochybňují jeho vnímání reality a nechávají ho v nejistotě, co je skutečné a co ne. Využívají motivy izolace, bezmoci a ztráty kontroly, aby v hráči vyvolaly hluboký a dlouhotrvající pocit hrůzy.
Strach ze skoku vs. psychologický horor
Hry s hororovou tematikou nás straší už dekády. Od pixelových příšer po fotorealistické hrůzy, žánr se neustále vyvíjí a s ním i způsoby, jakými v nás vyvolává strach. Dva hlavní proudy, které se v hororových hrách prolínají, jsou "strach ze skoku" a "psychologický horor".
"Strach ze skoku" je starý známý trik. Jde o náhlé, intenzivní leknutí, vyvolané hlasitým zvukem, prudkým pohybem na obrazovce, nebo kombinací obojího. Jeho cílem je rychlá reakce – zrychlený tep, naježené chlupy, vykřiknutí. I když je účinný, je často kritizován za lacinost a krátkodobý efekt. Jakmile se hráč lekne, strach obvykle rychle opadne a zbude jen úleva a možná i lehká frustrace.
"Psychologický horor" je rafinovanější. Nespoléhá na lekačky, ale na budování atmosféry, napětí a nejistoty. Pracuje s temnými kouty lidské psychiky, s pocity úzkosti, paranoie a bezmoci. Místo monster s ostrými zuby tu straší spíše ticho, stíny a tíživá atmosféra. Hráč je udržován v neustálém napětí, nevědom si, co se skrývá za dalším rohem, nebo kdy přijde další úder.
Oba přístupy mají své místo v hororovém žánru. "Strach ze skoku" je jako adrenalinová injekce, která hráče probudí, zatímco "psychologický horor" se mu pomalu zavrtává pod kůži a zanechává trvalejší stopu. Nejlepší hororové hry pak dokáží oba prvky mistrně zkombinovat a vytvořit tak skutečně nezapomenutelný zážitek.
Tipy pro začátečníky
Pro nováčky v hororových vodách může být těžké se zorientovat a užít si hru naplno, aniž by se u toho třásli strachy pod dekou. Nebojte, i vy se můžete stát ostřílenými veterány, co se jen tak něčeho nezaleknou. Prvním krokem je volba správné hry. Začněte s něčím méně intenzivním, s hororovou atmosférou, ale bez zbytečně brutálních scén. Dobrým příkladem jsou hry jako "Little Nightmares" nebo "Detention". Jakmile si zvyknete na napětí a budování atmosféry, můžete se pustit do náročnějších titulů.
Důležitá je i atmosféra. Zhasněte světla, nasaďte si sluchátka a ponořte se do hry. Čím více se budete soustředit na herní svět, tím více vás vtáhne a vystraší. Nebojte se dělat si přestávky, pokud je to pro vás moc. I ostřílení hráči si občas potřebují odpočinout od napětí.
Nezapomínejte, že hororové hry jsou o zábavě. Pokud se necítíte dobře, hru vypněte a zkuste to jindy. A hlavně, neberte to tak vážně. Jsou to jen pixely na obrazovce.
Hororové hry jsou jako zrcadla odrážející naše nejtemnější obavy. Ukazují nám, co se skrývá v hlubinách lidské psychiky a nutí nás konfrontovat se s vlastní smrtelností.
Zdeněk Dvořák
Nejlepší hororové hry pro mobily
Mobilní hry už dávno nejsou jen o roztomilých postavičkách a barevných světech. Žánr hororových her se na mobilních platformách těší velké oblibě a nabízí širokou škálu strašidelných zážitků. Ať už hledáte psychologický horor, který vás bude děsit po nocích, nebo akční horor plný zombíků a monster, na Google Play a App Store najdete něco pro sebe. Mezi nejoblíbenější hororové hry patří například:
- Five Nights at Freddy's: Série her, která se stala fenoménem. V roli nočního hlídače v pizzerii musíte přežít noc a ubránit se děsivým animatronickým postavičkám.
- Dead by Daylight Mobile: Asymetrická hororová hra, ve které se jeden hráč ujme role vraha a ostatní se snaží utéct z mapy. Hra nabízí napínavou atmosféru a adrenalinové souboje.
- The Walking Dead: Season One: Interaktivní příběhová hra zasazená do světa populárního seriálu. Vaše rozhodnutí ovlivní osudy postav a průběh celého příběhu.
- Slender Man: The Eight Pages: Klasická hororová hra, ve které se snažíte najít osm stránek v temném lese, zatímco vás pronásleduje děsivá postava Slender Mana.
- Eyes: The Horror Game: Hra, která vás zavede do strašidelného domu plného tajemství a děsivých bytostí. Využijte svůj důvtip a schovejte se, abyste přežili.
Kromě těchto populárních titulů existuje nespočet dalších hororových her pro mobily, které čekají na to, až je objevíte. Ať už preferujete jakýkoli typ hororu, určitě najdete hru, která vás donutí se bát.
Budoucnost hororových her
Hranice mezi realitou a virtuálním světem se stále více stírají a s nimi se vyvíjí i svět hororových her. Technologie jako virtuální realita a rozšířená realita nám umožňují prožít hrůzu na vlastní kůži. Představte si, že se ocitnete uprostřed strašidelného lesa, kde každý šramot a stín ve vás vyvolává mrazení v zádech. To je budoucnost, která nás v hororových hrách čeká.
Vývojáři se neustále snaží objevovat nové způsoby, jak nás vyděsit. Experimentují s psychologií, virtuální realitou a s umělou inteligencí, aby vytvořili co nejvíce imerzivní a děsivý zážitek. Hororové hry se tak stávají čím dál tím více osobní a znepokojivější.
Budoucnost hororových her je plná slibů, ale i potenciálních rizik. Je důležité, abychom k tomuto žánru přistupovali zodpovědně a s vědomím, že virtuální svět se může snadno stát příliš reálným.
Čeští vývojáři a horor
Čeští hráči si s hrůzou rozumí. Důkazem budiž mezinárodní úspěch titulů jako je Samorost od studia Amanita Design, které sice nespadá přímo do hororového žánru, ale jeho atmosféra a vizuální stránka v sobě nepopiratelně prvky tajemna a lehkého mrazení v zádech nese. Podobně laděná je i adventura Machinarium od stejných tvůrců.
Do vod ryzího hororu se pak s vervou vrhlo studio Madfinger Games se svou mobilní hororovou střílečkou Dead Trigger 2. Ta si získala miliony hráčů po celém světě a potvrdila, že Češi se bát (a děsit) rozhodně umí.
Nejen o krvi a střevech ale český horor je. Důkazem je atmosférická adventura Someday You'll Return od studia CBE Software, která staví na psychologickém hororu a mrazivé atmosféře českých lesů.
Česká herní scéna zkrátka s hororem koketuje s velkým úspěchem a zdá se, že tato děsivá kapitola zdaleka není u konce. Čeští vývojáři dokazují, že mají na to, aby se prosadili i v žánru, který není pro slabé povahy. Ať už jde o adventury, střílečky nebo logické hry, jedno je jisté: český horor má světu co nabídnout.
Doporučení redakce: Naše favority
Pro milovníky pořádného mrazení v zádech jsme vybrali pár her, které vám nedají spát. Pokud hledáte hutnou atmosféru a děsivé momenty, zkuste "Outlast 2". Hra vás zavede do spárů náboženského fanatismu a klaustrofobické prostředí arizonské pouště vám nedá vydechnout. Pro fanoušky psychologických hororů doporučujeme "Layers of Fear". Hra vás vtáhne do mysli šíleného malíře a znepokojivá atmosféra a halucinace vás donutí zpochybňovat realitu. Jestli máte rádi klasiku, sáhněte po remaku "Resident Evil 2". Zombíci, napětí a hádanky v ulicích Raccoon City vás chytnou a nepustí. Pro ty, co se rádi bojí s přáteli, je tu "Phasmophobia". V roli lovců duchů budete muset spolupracovat, abyste identifikovali a zdokumentovali paranormální jevy. A pokud hledáte něco méně akčního, ale o to více znepokojivého, vyzkoušejte "Inside". Temná plošinovka s minimalistickým stylem a silným příběhem ve vás zanechá hluboký dojem.
Publikováno: 20. 08. 2024
Kategorie: hry