Vojtěch Dyk a B-Side Band: Nový rozměr hudby

Vojtěch Dyk Ab Side Band

Vznik kapely

Vojtěch Dyk, známý především jako frontman kapely Nightwork a ze svého působení v Městských divadlech pražských, se v roce 2012 rozhodl pro sólový projekt. Vzniká tak Vojtěch Dyk & B-Side Band, uskupení, které Dykovi umožňuje ponořit se do jazzových a swingových vod. Kapela, složená z ostřílených hudebníků české jazzové scény, se stala platformou pro Dykovu vášeň pro tento žánr, kterou rozvíjel již během studií na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

B-Side Band není pouhou doprovodnou kapelou, ale spíše hudebním partnerem, se kterým Dyk sdílí vášeň pro improvizaci a interpretační svobodu. Repertoár kapely tvoří jazzové standardy, swingové melodie i autorská tvorba, která se nese v duchu těchto žánrů. Vojtěch Dyk & B-Side Band si brzy získali přízeň publika i kritiky a jejich koncerty jsou proslulé svou energií, hudební virtuozitou a neopakotovatelnou atmosférou.

Členové ABS

Vojtěch Dyk je bezesporu talentovaný zpěvák a showman, ale málokdo ví, že je to také vášnivý muzikant s láskou k jazzu a swingu. Tato vášeň ho přivedla k založení vlastní kapely, která nese název B-Side Band. Kapela se skládá z vynikajících hudebníků, kteří sdílejí Vojtěchovu vášeň pro tento žánr. Najdeme mezi nimi ostřílené jazzové hráče, ale i mladé talenty, kteří do kapely vnášejí svěží vítr.

Společně tvoří sehraný tým, který dokáže publikum strhnout svou energií a virtuozitou. B-Side Band není jen doprovodnou kapelou Vojtěcha Dyka, ale samostatným hudebním tělesem s vlastním repertoárem. Na koncertech tak zaznívají nejen swingové a jazzové standardy, ale i autorské skladby, které kapela sama složila.

Pro fanoušky Vojtěcha Dyka je B-Side Band skvělou příležitostí, jak poznat jeho hudební stránku z jiného úhlu pohledu. Zároveň je to ale i skvělá volba pro všechny milovníky kvalitní muziky, kteří si chtějí užít večer plný energie, tance a dobré nálady.

Hudební styl

Vojtěch Dyk je známý svou všestranností a to se odráží i v jeho hudebních projektech. Zatímco s kapelou B-Side Band se věnuje především swingu a jazzu, s Věcmi veřejnými se pouští do rockovějších vod.

B-Side Band, jak už název napovídá, vznikl jako doprovodná kapela, ale brzy si získal vlastní publikum. Jejich repertoár tvoří swingové standardy i autorské skladby s prvky jazzu a blues. Dykův sametový hlas a charisma v kombinaci s energií big bandu vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

Věci veřejné jsou zase syrovější a energičtější. Kapela míchá rock, pop a elektroniku a nebojí se experimentovat. Dyk zde ukazuje i svou rockovější tvář a dává průchod svému silnému hlasovému projevu. Texty Věcí veřejných jsou často kritické k současné společnosti a dotýkají se aktuálních témat.

vojtěch dyk ab side band

Ať už s B-Side Bandem nebo Věcmi veřejnými, Vojtěch Dyk dokazuje, že je nejen talentovaný zpěvák, ale i charismatický frontman, který si dokáže podmanit publikum napříč žánry. Jeho vášeň pro hudbu je nakažlivá a jeho koncerty jsou vždy zážitkem.

Alba a hity

Vojtěch Dyk je bezpochyby jedním z nejvýraznějších talentů české hudební scény. Jeho charismatické vystupování, nezaměnitelný hlas a široký žánrový záběr z něj dělají umělce, který oslovuje široké publikum. Ať už s kapelou B-Side Band, s níž se věnuje převážně swingu a jazzu, nebo se svou skupinou, kde se žánrově neomezuje, vždy přináší originální a energické vystoupení. Mezi největší hity Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu patří bezesporu skladby jako "Šťastnej Jim", "Desatero", "Zločin a trest" nebo "Lady Carneval". Tyto písně zlidověly a staly se stálicemi na koncertech i v rádiích. Svou popularitu si získaly chytlavými melodiemi, vtipnými texty a samozřejmě i Dykovým nezaměnitelným vokálním projevem.

Srovnání alb Vojtěcha Dyka a B-Side Band
Vlastnost Vojtěch Dyk & B-Side Band Další album (doplňte název)
Rok vydání 2015 (doplňte rok)
Počet skladeb 12 (doplňte počet)
Žánr Swing, jazz, pop (doplňte žánr)

Hudební skupina Vojtěcha Dyka se zase více přiklání k rockovějším a alternativnějším vodám. Z jejich tvorby stojí za zmínku například písně "Neznámá", "Pouta" nebo "Vzducholoď". I zde Dyk dokazuje svou všestrannost a schopnost zaujmout i v jiném žánru. Ať už s big bandem nebo se svou kapelou, Vojtěch Dyk vždy dokazuje, že hudba je jeho životní láskou a že na pódiu doslova ožívá. Jeho koncerty jsou plné energie, emocí a skvělé muziky, která nenechá nikoho chladným.

Koncertní energie

Vojtěch Dyk je známý svou nakažlivou energií na pódiu, ať už vystupuje s kapelou B-Side Band nebo se svou skupinou. Jeho koncerty jsou zážitkem plným energie, emocí a hudebního mistrovství. Vojtěch dokáže strhnout publikum svým charismatem a silným vokálem. S B-Side Bandem se ponoří do světa swingu a jazzu, zatímco s kapelou Vojtěcha Dyka představuje autorskou tvorbu s rockovějším nádechem.

Obě formace se pyšní skvělými muzikanty, kteří do hudby vkládají srdce a duši. Díky tomu vznikají na pódiu magické momenty plné improvizace a interakce s publikem. Koncerty Vojtěcha Dyka, ať už s jakoukoli kapelou, jsou zárukou skvělé zábavy a nezapomenutelného hudebního zážitku.

vojtěch dyk ab side band

Vliv jazzu

Vojtěch Dyk a B-Side Band je kapela, která se nebojí experimentovat a prolínat různé žánry. Jazz je jedním z nich a jeho vliv je v jejich hudbě nepopiratelný. Už od počátku kapely bylo jasné, že Dykův hlasový rozsah a improvizace si s jazzovou estetikou skvěle rozumí. B-Side Band, složený z ostřílených jazzových hudebníků, mu k tomu poskytuje ideální platformu.

Důkazem budiž jejich interpretace jazzových standardů, které se vyznačují svěžestí a originalitou. Dyk do nich vnáší vlastní charisma a emoce, aniž by se ztrácela úcta k původnímu materiálu. Kapela se nebojí ani odvážnějších aranží, které dávají vyniknout instrumentální virtuozitě jednotlivých členů.

Vliv jazzu je patrný i v autorské tvorbě Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu. Složité harmonie, improvizace a swingující rytmy jsou nedílnou součástí jejich zvuku. Díky tomu oslovují posluchače napříč žánry a generacemi. Jazz jim dává svobodu a prostor pro kreativitu, kterou s nadšením využívají.

Spolupráce

Vojtěch Dyk je známý svou všestranností a otevřeností k různým hudebním projektům. Vedle své sólové kariéry a působení v kapele B-Side Band se aktivně zapojuje do spolupráce s dalšími umělci a hudebními tělesy. Jeho výrazný hlas a charisma mu otevírají dveře k široké škále žánrů od popu přes jazz až po klasickou hudbu.

Spolupracoval s legendami české hudební scény, jako jsou Lucie Bílá, Karel Gott nebo Eva Pilarová. Jeho hlas zazněl i v duetech s mladší generací interpretů, například s Ewou Farnou nebo s Tomášem Klusem. Dyk se nebojí experimentovat a objevovat nové hudební světy. Dokazuje to jeho spolupráce s kapelami J.A.R. nebo Tata Bojs, které se pohybují na poli alternativní hudby.

Významnou součástí Dykovy kariéry je také účast na muzikálových a divadelních projektech. Jeho herecký talent a pěvecké schopnosti mu vynesly role v představeních jako je "Hamlet", "Krysař" nebo "Lucerna". Věnuje se také dabingu a jeho hlas propůjčil postavám v animovaných filmech i hraných seriálech.

Vojtěch Dyk je zkrátka umělcem, který se nebojí výzev a rád překračovat hranice. Jeho spolupráce s jinými hudebníky a jeho angažovanost v různých uměleckých projektech svědčí o jeho širokém záběru a neustálé touze po nových zkušenostech.

Budoucnost ABS

Vojtěch Dyk, frontman kapely Jelen, je známý svým nezaměnitelným hlasem a energií, kterou vkládá do každého vystoupení. Jeho sólová tvorba, reprezentovaná projektem V. Jestli se ptáte na budoucnost ABS, kapely, která spojovala Dyka s B-Side Bandem, tak ta je nejistá. Skupina nevydala nový materiál od roku 2014 a Dyk se naplno věnuje kapele Jelen a dalším projektům, včetně herectví.

vojtěch dyk ab side band

Fanoušci, kteří si oblíbili funky a soulovou náladu ABS, si tak musí vystačit s dosavadními dvěma alby a vzpomínkami na energická vystoupení. Nicméně, s ohledem na Dykovu kreativitu a pracovitost není vyloučeno, že se ABS v budoucnu vrátí, třeba s novou tvorbou nebo speciálním koncertem. Do té doby si můžeme užívat jeho umění v jiných podobách.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: hudba

Autor: bozenanemcova

Tagy: vojtěch dyk ab side band | hudební skupina vojtěcha dyka