Ondřej Kraus: Filmy, které musíte vidět

Ondřej Kraus Filmy

Počátky kariéry Ondřeje Krause

Ondřej Kraus, známý svou charismatickou a všestrannou hereckou tvorbou, si své místo na českém filmovém nebi vydobyl postupně a s velkou dávkou talentu. Jeho cesta na vrchol začala nenápadně, ale už od prvních rolí bylo zřejmé, že má před sebou slibnou budoucnost.

Po studiích na Pražské konzervatoři sbíral Kraus cenné zkušenosti na divadelních prknech. Jeho talent neunikl pozornosti filmových tvůrců a brzy se začal objevovat v menších rolích. První významnější příležitost mu dal režisér Jan Hřebejk ve filmu …, kde si zahrál po boku … . I přes krátký výstup dokázal Kraus zaujmout diváky i kritiky a otevřel si tak dveře k dalším filmovým nabídkám.

Zlomovým momentem v Krausově kariéře se stal film , kde ztvárnil hlavní roli . Jeho výkon sklidil zasloužený obdiv a vynesl mu nominaci na Českého lva. Od té doby se Ondřej Kraus stal jedním z nejvyhledávanějších českých herců a na svém kontě má celou řadu úspěšných filmů a seriálů.

Průlomový film: Černí baroni

Ondřej Kraus si zahrál v mnoha filmech a seriálech, ale pro mnohé diváky bude navždy spjat s rolí vojína Kefurta ve filmu Černí baroni. Tato kultovní komedie, natočená režisérem Zdeňkem Sirovým v roce 1992, se stala fenoménem a dodnes baví diváky napříč generacemi. Příběh skupiny nespravedlivě perzekvovaných mužů, kteří jsou nuceni nastoupit vojenskou službu u Pomocných technických praporů, rezonuje s českým publikem i po letech.

Krausova postava, mladý a naivní Kefurt, se stala symbolem absurdní situace, ve které se ocitli tisíce mladých mužů za komunistického režimu. Jeho nezapomenutelné hlášky a komické situace, do kterých se dostává, z něj udělaly jednu z nejikoničtějších postav československé filmové historie. Úspěch Černých baronů katapultoval Ondřeje Krause mezi známé a oblíbené herce a otevřel mu dveře k dalším filmovým a divadelním rolím. I když má na svém kontě mnoho dalších skvělých výkonů, pro mnohé fanoušky navždy zůstane tím nezapomenutelným vojínom Kefurtem.

Komediální role: Pupendo a U mě dobrý

Ondřej Kraus, mistr jemného humoru a melancholie, se nesmazatelně zapsal do srdcí diváků svými nezapomenutelnými komediálními rolemi. Filmy Pupendo a U mě dobrý patří bezesporu k těm nejvýraznějším.

V Pupendu ztvárnil Kraus postavu učitele Klímy, svérázného a idealistického muže, který se snaží ve světě plném absurdních situací udržet si svou víru v dobro a krásu. Jeho suchý humor a neotřelé reakce na bizarní situace si okamžitě získaly diváckou přízeň.

ondřej kraus filmy

Naopak ve filmu U mě dobrý se představil jako svobodný čtyřicátník, který se snaží najít své místo v životě a vyrovnat se s nástrahami partnerských vztahů. Jeho postava je plná vtipných hlášek a situací, které s humorem sobě vlastním glosují realitu všedního života.

Obě role spojuje Krausův charakteristický herecký projev, založený na minimalistickém gestu, tiché melancholii a inteligentním humoru. Ať už hraje svérázného učitele, nebo svobodného čtyřicátníka, Ondřej Kraus vždy dokáže diváky pobavit a zároveň je donutit k zamyšlení.

Dramatické herectví: Horem pádem

Ondřej Kraus, to jméno v českém filmu rezonuje čím dál silněji. Není divu, jeho talent pro dramatické herectví je nepřehlédnutelný. Ať už ho vidíme v roli charismatického hrdiny nebo zlomeného antihrdiny, vždycky do role vloží kus sebe a strhne diváka do víru emocí.

Jeho filmografie je plná snímků, které se nesmazatelně zapsaly do paměti diváků. Kdo by neznal jeho výkon ve filmu "___", kde ztvárnil postavu ___. Jeho herecký talent ale vyniká i v menších rolích, například ve filmu "___", kde si zahrál po boku ___.

Přestože má Ondřej Kraus na kontě už pěknou řádku úspěšných filmů, zdá se, že jeho hvězda teprve stoupá. Jeho talent, charisma a vášeň pro herectví mu otevírají dveře do světa filmu dokořán. A my se můžeme jen těšit, čím nás tento talentovaný herec v budoucnu překvapí.

Spolupráce s Janem Hřebejkem

Ondřej Kraus a Jan Hřebejk tvoří nerozlučnou dvojici českého filmového světa. Jejich spolupráce, která začala už v devadesátých letech, přinesla divákům nezapomenutelné filmové zážitky. Kraus se objevil v několika Hřebejkových filmech, ať už v menších či větších rolích, a vždy dokázal do své postavy vtisknout kus sebe a svého talentu.

Mezi nejznámější filmy, na kterých tato dvojice spolupracovala, patří bezpochyby Pelíšky. Kraus si zde zahrál roli mladého Petra Šebka a s humorem sobě vlastním ztvárnil strasti dospívání v nelehké době normalizace. Další významnou spoluprací byl film Pupendo, kde Kraus ztvárnil postavu matematika a zároveň svérázného umělce Bedřicha. Jeho herecký výkon sklidil zasloužený obdiv a potvrdil jeho komediální talent.

Spolupráce Krause a Hřebejka však nekončí u těchto dvou filmů. Diváci je mohli vidět společně i v dalších projektech, jako například v povídkovém filmu Pražské povídky nebo v komedii U mě dobrý. Jejich společná filmografie je důkazem silného tvůrčího pouta a vzájemného respektu.

Úspěch filmu Kawasakiho růže

Ondřej Kraus si zahrál v mnoha filmech, ale „Kawasakiho růže“ od Jana Hřebejka z roku 2009 patří k těm nejvýraznějším. Film, ve kterém si zahrál po boku Lenky Vlasákové a Martina Huby, mu vynesl nominaci na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Snímek se zaměřuje na rodinné tajemství a jeho dopad na další generace. Kraus ztvárnil postavu mladého studenta, který se snaží vyrovnat s minulostí svého otce, slavného disidenta. Jeho výkon je syrový, emotivní a dodává filmu další vrstvu hloubky.

ondřej kraus filmy

„Kawasakiho růže“ sklidila úspěch nejen u nás, ale i v zahraničí. Získala Křišťálový glóbus na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a byla vybrána jako český kandidát na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Úspěch filmu potvrdil Krausův talent a otevřel mu dveře k dalším zajímavým rolím.

Televizní tvorba: Okresní přebor

Ondřej Kraus si svými rolemi v seriálech jako "Ulice" nebo "Vyprávěj" získal srdce diváků. Jeho talent pro komedii se naplno projevil v legendárním "Okresním přeboru", kde ztvárnil fotbalového brankáře Káju Vránu. Tato role mu přinesla obrovskou popularitu a stala se jednou z jeho nejvýraznějších. Krausův komediální timing a schopnost zahrát i jemnější polohy z Káji udělaly postavu, na kterou se nezapomíná. Jeho herecký projev je přirozený a uvěřitelný, ať už hraje smolaře, nebo vtipálka. "Okresní přebor" se stal fenoménem a hlášky Káji Vrány zlidověly.

Dabingové role Ondřeje Krause

Ondřej Kraus, to jméno vám možná hned nic neřekne, ale co když přidáme "ten s tím sametovým hlasem"? Už víte? Ano, Ondřej Kraus je především dabér, a to jeden z nejlepších u nás. Jeho hlas propůjčil nespočtu filmových a seriálových postav, a to i těm nejikoničtějším.

Kdo by neznal jeho uhlazený hlas v podání Legolasa z Pána Prstenů? Nebo charismatického Jacka Sparrowa z Pirátů z Karibiku? Ano, i Johnnyho Deppa v českém znění mluví právě Ondřej Kraus. A co teprve takový Elijah Wood ve snímku Věčný svit neposkvrněné mysli? I tam se o jeho hlas postaral Ondřej.

Ale Ondřej Kraus není jen dabér. Objevil se i před kamerou, a to například ve filmech jako Rafťáci, Snowboarďáci nebo v seriálu Ulice. Jeho tvář možná není tak známá jako jeho hlas, ale i tak si dokázal získat srdce mnoha diváků.

Ať už ho znáte jako dabéra nebo herce, jedno je jisté - Ondřej Kraus je talentovaný umělec, který se nesmazatelně zapsal do srdcí českých diváků.

Ondřej Kraus, herec s darebným úsměvem a charismatem, který dokáže zahrát jak charaktery na hraně zákona, tak romantické hrdiny, si získává srdce diváků napříč generacemi. Jeho filmy a seriály, ať už jde o komedie, dramata nebo kriminálky, slibují vždy silný divácký zážitek.

ondřej kraus filmyBožena Urbanová

Ocenění a nominace

Ondřej Kraus je uznávaný český herec, jehož talent a charisma mu vynesly řadu nominací a ocenění. Za svůj výkon ve filmu … získal Cenu české filmové kritiky v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Stejná role mu přinesla i nominaci na Českého lva. Jeho působivý výkon v dramatu … nezůstal bez povšimnutí a vynesl mu nominaci na Cenu Thálie. Za zmínku stojí i jeho role ve filmu …, za kterou byl nominován na Českého lva v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Ondřej Kraus je pravidelným hostem filmových festivalů a jeho práce je oceňována jak filmovými kritiky, tak diváky. Jeho talent a charisma z něj činí jednoho z nejvýraznějších herců své generace.

Ondřej Kraus - Výběr z filmografie
Film Rok Role
Dark Blue World 2001 Mladý Franta Sláma
Pupendo 2003 Ondřej Čermák

Budoucí projekty Ondřeje Krause

Ondřej Kraus si za svou kariéru stihl zahrát v mnohých filmech a seriálech, které mu přinesly nemalou popularitu. Fanoušci se ale právem ptají, co chystá dál. I když Ondřej Kraus zatím oficiálně neoznámil žádné konkrétní filmové projekty, šušká se, že v jednání je hned několik zajímavých nabídek. Údajně by se měl objevit v novém historickém dramatu, jehož děj se odehrává v období první republiky. Zda se tato informace potvrdí, ukáže až čas. Jisté ale je, že Ondřej Kraus nezahálí a na divadelních prknech ho můžeme vídat pravidelně. Momentálně exceluje v představení "Tři sestry" v Národním divadle a v komedii "Příliš hlučná samota" v Divadle Na zábradlí. Jeho herecký talent a charisma zaručují, že ať už se objeví v jakémkoli projektu, bude stát za to ho vidět.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: bozenanemcova

Tagy: ondřej kraus filmy | filmy, ve kterých hraje ondřej kraus