Nejlepší fantasy filmy roku 2020: Které vás vtáhly do jiných světů?

Fantasy Filmy 2020

Artemis Fowl: Od knihy k filmu

Svět filmové fantasy v roce 2020 obohatila adaptace slavné knižní série Artemis Fowl. Film s názvem Artemis Fowl se pokusil převést dobrodružství geniálního mladého zločince a světa magických bytostí na filmové plátno. Knižní série irského autora Eoina Colfera, která čítá osm dílů, si získala miliony fanoušků po celém světě. Příběh třináctiletého Artemise Fowla II., potomka dlouhé linie zločinců, který unese vílu Holly Short pro výkupné, se stal fenoménem. Film Artemis Fowl se odklonil od knižní předlohy, což vyvolalo smíšené reakce fanoušků. Změny v ději a charakterech postav se nesetkaly s jednoznačným ohlasem. Kritici filmu vyčítali zjednodušení příběhu a absenci humoru a šarmu, které jsou pro knižní předlohu typické. Přestože film Artemis Fowl nezaznamenal očekávaný úspěch, knižní série Eoin Colfera si i nadále drží své čestné místo v žánru fantasy literatury pro mládež.

Mulan: Realistické fantasy od Disneyho

Rok 2020 byl pro filmové fanoušky plný očekávání, obzvlášť pro ty, kteří se nemohli dočkat hrané verze disneyovky Mulan. Film sliboval epickou podívanou s realistickým nádechem, která by vzdala hold čínské legendě o statečné ženě, jež se vydá do války místo svého otce.

Disney vsadil na velkolepou produkci s působivými bojovými scénami a nádhernými kostýmy. Místo písniček a roztomilých zvířátek, jak je známe z animované předlohy, se tvůrci zaměřili na syrovější a realističtější zobrazení války a Mulaniny cesty za nalezením sebe sama.

Ačkoliv film sklidil u kritiků i diváků smíšené reakce, nelze mu upřít snahu o inovativní přístup k disneyovské klasice. Mulan z roku 2020 se tak zařadila po bok dalších fantasy filmů, které se v tomto roce snažily oslovit publikum touhou po dobrodružství a silných příbězích.

Víly z říše snů: Animovaná pecka pro celou rodinu

Rok 2020 byl pro filmové fanoušky, a obzvlášť pro milovníky fantasy, doslova žní. Pandemie sice zavřela kina, ale streamovací služby zaplnily prázdnotu neuvěřitelnou nabídkou. Ať už jste toužili po epických bitvách, okouzlující magii nebo dojemných příbězích z fantastických světů, rok 2020 vás nezklamal.

Mezi animovanými filmy kralovaly pohádkové bytosti a kouzelné světy. Děti i dospělí se mohli nechat unést do říší fantazie a prožít dobrodružství s odvážnými hrdiny. Animované filmy roku 2020 nabídly oslnivou animaci, chytlavou hudbu a příběhy plné humoru a napětí.

The Old Guard: Nesmrtelnost s hořkosladkou příchutí

Film "The Old Guard" z roku 2020, s Charlize Theron v hlavní roli, se s vervou vrhá do žánru fantasy a komiksové adaptace. Příběh o skupině nesmrtelných bojovníků, kteří prošli staletími a nesou tíhu věčného života, není v záplavě fantasy novinkou. Co ale "The Old Guard" odlišuje, je hořkosladká příchuť, která prostupuje celým filmem. Nesmrtelnost zde není prezentována jako dar, ale spíše jako prokletí, které s sebou nese ztrátu blízkých a osamělost. Film se nebojí klást těžké otázky o smyslu existence a o tom, co nás dělá lidmi, i když nás čas nemůže zlomit. Akční scény jsou dynamické a dobře natočené, ale právě emoční hloubka a komplexnost postav dělají z "The Old Guard" něco víc než jen průměrný fantasy film.

Love and Monsters: Postapokalyptická romance s nadhledem

Rok 2020 byl pro filmové fanoušky poněkud zvláštní. Pandemie koronaviru zavřela kina a premiéry se přesouvaly na streamovací platformy. I přes to se ale urodilo pár zajímavých fantasy počinů. Mezi nimi vyčnívá i dobrodružná komedie Love and Monsters, která v sobě originálně míchá postapokalyptickou atmosféru s romantickou linkou a humorem.

Příběh nás zavádí do světa sedm let po apokalypse, kterou způsobily zmutované příšery. Joel, hlavní hrdina, přežívá v podzemním bunkru s partou dalších lidí. I když se mu tam vede relativně dobře, touží po jediné věci - najít svou lásku z dětství, Aimee. A tak se Joel vydává na nebezpečnou cestu pustinou, kde na něj číhají zmutované příšery všeho druhu. Naštěstí potkává zkušeného lovce Clyde a jeho malou svěřenkyni Minnow, kteří mu pomohou přežít a naučí ho, jak se v novém světě pohybovat.

Love and Monsters není jen obyčejný monster film. Je to film o odvaze, naději a síle lásky. Joelův optimismus a ochota riskovat pro lásku jsou nakažlivé a divák mu fandí od začátku do konce. Film se nebojí ani humoru, který je ale vždycky vkusný a neubírá na napětí.

Zaklínač (2. série): Geralt z Rivie se vrací

Fanoušci fantasy se můžou radovat! Rok 2020 byl pro ně štědrý, obzvlášť díky druhé sérii Zaklínače. Geralt z Rivie, drsný lovec monster s tváří Henryho Cavilla, se vrátil na obrazovky a přinesl s sebou temnější a komplexnější příběh.

Druhá série se ponořila hlouběji do světa stvořeného Andrzejem Sapkowskim, prozkoumala složité vztahy mezi postavami a nabídla dechberoucí souboje a vizuální efekty. Diváci se konečně dozvěděli víc o Geraltových citech k Yennefer a Ciri, jejichž osudy se nečekaně propletly.

Rok 2020 byl pro fantasy filmy a seriály silný. Kromě Zaklínače zaujaly i další tituly jako Artemis Fowl nebo film Mulan. Fanoušci se tak nemuseli bát nedostatku fantastických světů a dobrodružství.

Locke & Key: Tajemství klíčů a démonů

V roce 2020 se na scénu fantastických filmů probojoval seriál "Locke & Key", adaptace stejnojmenného komiksu od Joea Hilla a Gabriela Rodrígueze. Příběh sleduje osudy rodiny Lockeových, která se po tragické smrti otce přestěhuje do jeho rodinného sídla, Keyhouse. Dům ale skrývá mnohem víc než jen vzpomínky - ukrývá se v něm série magických klíčů, z nichž každý má jedinečnou moc.

"Locke & Key" bravurně mísí prvky fantasy, hororu a rodinného dramatu. Seriál si získal popularitu díky poutavému příběhu, sympatickým postavám a temné atmosféře. Diváci se nechali vtáhnout do světa plného magie a tajemství, kde se realita prolíná s fantazií.

Rok 2020 byl na fantastické filmy a seriály bohatý. Vedle "Locke & Key" se diváci dočkali například filmové adaptace "Artemis Fowl" od Disneyho nebo seriálu "Řada nešťastných příhod" od Netflixu.

Temné hmoty (3. série): Lyra a Will pokračují v cestě

Rok 2020 byl pro fanoušky fantasy bohatý na filmové zážitky. Mezi nimi se vyjímal seriál "Temné hmoty", jehož třetí série slibovala další napínavá dobrodružství Lyry a Willa. Seriál, inspirovaný knižní trilogií Philipa Pullmana, nás zavedl do světa paralelních vesmírů, mluvících zvířat a tajemných sil.

Ve třetí sérii se Lyra a Will vydávají na nebezpečnou cestu do světa Cittagazze, kde se střetávají s novými spojenci i nepřáteli. Jejich pouto je vystaveno zkoušce, zatímco se snaží pochopit skutečnou povahu Prachu a bojovat proti Magisteriu, které se snaží ovládnout všechny světy.

Seriál "Temné hmoty" si získal popularitu díky svému vizuálnímu zpracování, poutavému příběhu a skvělým hereckým výkonům. Dafne Keen jako Lyra a Amir Wilson jako Will dokázali věrohodně ztvárnit své postavy a vtáhnout diváky do děje.

Carnival Row (2. série): Vílí detektivka z temného města

Rok 2020 byl na fantasy filmy poměrně skoupý, přesto se mezi nimi najdou zajímavé kousky. Jedním z nich je i druhá série seriálu Carnival Row, která nás opět zavede do temného a magického světa plného víl, faunů a dalších mytických bytostí. V centru dění se ocitáme po boku vílího detektiva Philostrata (Orlando Bloom) a uprchlé víly Vignette Stonemossové (Cara Delevingne). Společně se snaží přežít v čím dál nepřátelštějším prostředí viktoriánského Burgue, kde narůstá napětí mezi lidmi a magickými tvory.

Druhá série slibuje ještě temnější a napínavější podívanou než ta první. Tvůrci seriálu slibují komplexnější zápletku, propracovanější mytologii a ještě více akce a napětí. Diváci se mohou těšit na nové postavy i na návrat starých známých. Carnival Row si klade za cíl nejen pobavit, ale i donutit k zamyšlení nad tématy jako je xenofobie, rasismus a boj za svobodu. Pokud jste fanoušky fantasy a temných detektivních příběhů, pak by vám druhá série Carnival Row rozhodně neměla uniknout.

Letter for the King: Fantasy dobrodružství pro mladé diváky

V roce 2020 se fanoušci fantasy dočkali několika filmových lahůdek. Jednou z nich byl i snímek „Letter for the King“, dobrodružný příběh určený především mladším divákům. Film, inspirovaný stejnojmennou knihou od Tonke Dragtové, vypráví o mladém panošovi Tiurim, který se vydává na nebezpečnou cestu doručit tajný dopis králi. Jeho úkol je o to důležitější, že od něj závisí osud celého království.

„Letter for the King“ je klasickým příběhem o boji dobra se zlem, odvaze a přátelství. Nabízí napínavou podívanou plnou akce, ale i momentů pro zamyšlení. Film se může pochlubit krásnou kamerou, která diváky přenese do kouzelného světa plného tajemství. I když je „Letter for the King“ určen primárně dětem a mládeži, na své si přijdou i dospělí, kteří v sobě nezapřou romantickou duši a lásku k fantasy žánru.

Únik z reality

Rok 2020 byl pro mnohé rokem úniku od reality a filmy, obzvláště ty fantasy, nám v tom vydatně pomáhaly. Zatímco svět sužovala pandemie, my jsme se mohli přenést do kouzelných světů plných magie, mytických bytostí a epických dobrodružství. Fantasy filmy roku 2020 nám nabídly vítanou úlevu od všedních starostí a stresu.

Mohli jsme se ponořit do barevných světů animovaných filmů jako "Frčíme" od Pixaru, který nás vzal na cestu plnou fantazie a bratrské lásky, nebo "Vlčí chlapci" od Cartoon Saloon, irského studia proslulého svou vizuální stránkou. Pro milovníky hraných filmů tu byl například "Artemis Fowl: Konfident Navždy" inspirovaný knižní předlohou Eoina Colfera, nebo "Mulan", hraná adaptace klasické disneyovky.

Ať už dáváte přednost animovaným filmům, hraným adaptacím, nebo něčemu mezi tím, fantasy filmy roku 2020 nám všem nabídly možnost na chvíli uniknout realitě a ponořit se do světů fantazie a dobrodružství.

Naděje a optimismus

Rok 2020 nebyl zrovna procházkou růžovou zahradou, a to ani ve světě filmu. Pandemie koronaviru zavřela kina a mnoho premiér bylo odloženo. Přesto nám fantasy filmy roku 2020 dokázaly, že i v těžkých časech existuje naděje a optimismus.

Filmy jako "Vlčí výchova" od HBO Max s temnou a futuristickou vizí budoucnosti nám ukázaly, že i v nejistých časech se lidstvo dokáže adaptovat a bojovat o přežití. Snímek "Artemis Fowl" nás zase zavedl do magického světa plného fantastických bytostí a dokázal, že i v realitě plné omezení se můžeme nechat unést fantazií a dobrodružstvím.

Fantasy filmy z roku 2020 nám připomněly, že i přes těžkosti, které život přináší, je důležité neztrácet naději. Ukázaly nám sílu lidského ducha, touhu po poznání a důležitost přátelství a lásky. Ať už šlo o epické bitvy s draky nebo o putování za ztracenou magií, fantasy filmy nám pomohly uniknout realitě a načerpat sílu do dalších dní.

Magické světy a bytosti

Rok 2020 byl, i přes globální události, bohatý na fantasy filmy, které nás zavedly do magických světů plných neuvěřitelných bytostí. Od epických bitev s draky a čaroději, přes okouzlující lesní říše plné elfů a skřítků, až po temné světy plné démonů a nestvůr, fantazie filmařů neznala mezí. Diváci se mohli ponořit do filmového zpracování knižní série Artemis Fowl, kde se mladý génius utkává se světem víl a magických artefaktů. Pro milovníky klasických pohádek studio Disney připravilo hranou verzi Mulan, která přinesla epický příběh o odvaze a sebeobětování zasazený do Číny. Netflix zase vsadil na temnější fantasy snímky jako The Old Guard s Charlize Theron v hlavní roli nesmrtelné bojovnice, nebo animovaný film Čarodějnice, který diváky uchvátil svou temnou atmosférou a propracovaným vizuálem. Rok 2020 tak potvrdil, že fantasy žánr je stále živý a plný tvůrčí energie. Filmaři se nebáli experimentovat s novými technologiemi a přinášet svěží nápady, které diváky dokázaly vtáhnout do magických světů a umožnily jim uniknout na chvíli od všední reality.

Dobro versus zlo: Věčná bitva

Rok 2020, i přes globální výzvy, nám přinesl řadu fantasy filmů, které se s tématem dobra a zla vypořádávaly po svém. Některé snímky, jako například "Mulan" od Disneyho, nám ukázaly klasický souboj hrdinství a zrady, kde statečná Mulan bojuje za svou rodinu a čest. Jiné filmy, jako "Artemis Fowl: Konfident", se ponořily do morálně šedivějších vod, kde hranice mezi dobrem a zlem nebyly tak jasně dané. Artemis, mladý génius z rodu zločinců, se ocitá v konfliktu mezi rodinnou loajalitou a vlastním svědomím.

I animované filmy se v roce 2020 dotkly tohoto věčného tématu. "Frčíme" od Pixaru nám představil dva bratry elfy, kteří se vydávají na magickou cestu, aby znovu nalezli svého otce. Jejich dobrodružství je plné humoru, ale i těžkých voleb, které prověří jejich charakter.

Ať už se jedná o epické bitvy s draky, nebo o vnitřní konflikty postav, téma dobra a zla zůstává v žánru fantasy nadčasové a stále aktuální. Filmy z roku 2020 nám to jen znovu připomněly a nabídly nám nové perspektivy na tuto odvěkou dualitu.

Propojení s literaturou a hrami

Rok 2020 byl, i přes globální výzvy, bohatý na fantasy filmy, které nás dokázaly vtáhnout do neuvěřitelných světů a příběhů. Mnohé z nich čerpaly inspiraci z populárních literárních děl a her, čímž si získaly srdce fanoušků po celém světě. Adaptace fantasy románů a her se staly v posledních letech běžnou praxí a rok 2020 nebyl výjimkou.

Filmy jako Artemis Fowl: Artemis Fowl, inspirovaný stejnojmennou knižní sérií Eoina Colfera, nás zavedly do světa mladého zločince a kouzelných bytostí. Snímek Mulan, remake animované klasiky z roku 1998, čerpal z čínské legendy o Hua Mulan a nabídl epický zážitek plný akce a dobrodružství. Fanoušci herních adaptací si pak přišli na své s filmem Monster Hunter, který vycházel z populární videoherní série od Capcomu.

Propojení s literaturou a hrami přináší filmovým adaptacím nesporné výhody. Předlohy často disponují propracovaným světem, komplexními postavami a poutavým příběhem, který je již ověřený fanoušky. Filmaři tak mohou stavět na pevných základech a soustředit se na vizuální stránku a akční sekvence, které fantasy žánr tolik proslavily. Zároveň se ale musí potýkat s nelehkým úkolem uspokojit náročné fanoušky, kteří mají často na adaptaci vysoké nároky.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: bozenanemcova

Tagy: fantasy filmy 2020 | fantasy filmy z roku 2020