Nejlepší Duran Duran Skladby: Od Rio po Ordinary World

Duran Duran Skladby

Britská kapela Duran Duran, která vznikla v roce 1978 v Birminghamu, se stala synonymem pro nový romantický zvuk 80. let. Jejich inovativní kombinace rocku, elektronické hudby a popu, doplněná o vizuálně propracované videoklipy, z nich udělala globální fenomén. Od chytlavých synth-popových melodií až po experimentálnější rockové balady, diskografie Duran Duran nabízí neuvěřitelně pestrou škálu skladeb. Mezi jejich nejznámější hity patří „Rio“, „Hungry Like the Wolf“, „Save a Prayer“ nebo „Ordinary World“. Tyto a mnohé další písně jim vynesly miliony prodaných alb po celém světě, nespočet ocenění a nehynoucí místo v hudební historii. V tomto článku se ponoříme do bohatého katalogu Duran Duran a prozkoumáme jejich nejvýznamnější skladby, které formovaly jejich kariéru a ovlivnily celou generaci.

Počátky New Romantic

Hudební scéna konce 70. let volala po změně a z útrob londýnských klubů se začal klubat nový styl - New Romantic. Duran Duran, kapela s prstem na tepu doby, nasála tuto energii a stala se jedním z nejvýraznějších představitelů tohoto hnutí. Jejich hudba, prolnutá syntezátory a chytlavými melodiemi, perfektně odrážela vizuální stránku New Romantic - extravaganci, androgynnost a touhu po úniku z reality. Debutové album Duran Duran z roku 1981, nesoucí jednoduše název kapely, se stalo soundtrackem generace a hity jako "Planet Earth" nebo "Girls on Film" katapultovaly skupinu mezi hvězdy. Seznam skladeb Duran Duran se stal synonymem pro 80. léta a ovlivnil celou řadu dalších umělců. New Romantic s Duran Duran v čele přinesl do světa popu svěží vítr, který i po letech neztrácí na síle.

Průlom s Rio

Album Rio znamenal pro Duran Duran zlom v kariéře. Vydaný v roce 1982, katapultoval kapelu mezi hvězdy první velikosti. Singly jako "Hungry Like the Wolf", "Save a Prayer" a titulní "Rio" se staly hymnami generace a jejich videoklipy definovaly vizuální styl MTV. Rio byl mixem chytlavého popu, funku a new romantic estetiky, který oslovil široké publikum. Album se stalo komerčním trhákem, dosáhlo na druhé místo britské hitparády a v USA se stalo platinovým. Úspěch Ria upevnil pozici Duran Duran jako jedné z nejvýznamnějších kapel 80. let a položil základy pro jejich další hvězdnou kariéru. Dodnes patří Rio mezi nejprodávanější a nejoblíbenější alba Duran Duran a jeho vliv je patrný i na mnoha pozdějších interpretech.

Experimenty a vedlejší projekty

Duran Duran si během své kariéry rádi hráli s různými hudebními styly a nebáli se experimentovat. To se projevilo i v jejich diskografii, která zahrnuje širokou škálu žánrů od synth popu a new romantic přes rock a alternativu až po elektroniku. Jedním z nejznámějších experimentů Duran Duran byl projekt Arcadia, ve kterém se Simon Le Bon, Nick Rhodes a Roger Taylor spojili s hvězdami jako Sting a Grace Jones. Album "So Red the Rose" z roku 1985 se neslo v duchu opulentního synth popu a dosáhlo značného komerčního úspěchu. Dalším zajímavým projektem byla kapela The Power Station, kterou John Taylor a Andy Taylor založili s Robertem Palmerem a Tonym Thompsonem. Jejich debutové album z roku 1985 se neslo v duchu hard rocku a dočkalo se hitu "Some Like It Hot". I když se jednalo o vedlejší projekty, jasně ukazují, jak široký záběr a kreativitu Duran Duran měli a jak rádi se pouštěli do neprobádaných vod. Tyto experimenty jim pomohly dále se rozvíjet a obohatily jejich tvorbu o nové prvky.

Období Notorious

Po komerčnějším zvuku alba „Big Thing“ a experimentům s taneční hudbou v projektu The Power Station a Arcadia se Duran Duran vrátili v roce 1986 s albem „Notorious“. Nahrávka vznikla již pouze ve třech – bez kytaristy Andyho Taylora a bubeníka Rogera Taylora. Album produkoval Nile Rodgers, známý pro svůj funky styl a práci s umělci jako Chic a Madonna. „Notorious“ znamenalo odklon od synthpopového zvuku raných Duran Duran a přineslo zralejší a kytarovější zvuk s prvky funku a rocku. Titulní singl „Notorious“ se stal dalším velkým hitem a dosáhl druhé příčky v britských a amerických hitparádách. Mezi další známé skladby z alba patří „Skin Trade“ s výraznou basovou linkou Johna Taylora a balada „A Matter of Feeling“. I přes odchod dvou členů a hudební posun si „Notorious“ udrželo komerční úspěch a upevnilo pozici Duran Duran jako jedné z nejvýznamnějších popových kapel 80. let. Album se dostalo do první desítky hitparád v několika zemích a získalo platinovou desku ve Spojených státech.

Srovnání nejznámějších alb Duran Duran
Vlastnost Rio Seven and the Ragged Tiger
Rok vydání 1982 1983
Nejznámější skladba Hungry Like the Wolf The Reflex

Podobně jako když snowboarďáci hudební album skladby vydávají po experimentální sezóně, i Duran Duran se v roce 1993 vrátili ke svým kořenům s The Wedding Album. Po období, kdy zkoušeli různý hudební styly jak snowboarďáci hudební album skladby na svých začátcích, se rozhodli vrátit k tomu, co jim šlo nejlíp - melodickýmu popu z osmdesátek. Album je našlapaný chytlavejma melodiema a tanečníma rytmama, co připomínaj jejich zlatý časy. Texty jsou romantický, přesně jako když snowboarďáci hudební album skladby skládají pro svoje fanynky, a celkově to zní jako návrat ke kořenům jejich úspěchu.

Mezi nejznámější skladby z alba patří hity "Ordinary World" a "Come Undone", které se staly celosvětově populárními a vrátily Duran Duran na vrchol hitparád. "Ordinary World" je silná balada s emotivním vokálem Simona Le Bona, zatímco "Come Undone" svádí smyslnou atmosférou a hypnotickým rytmem.

Album The Wedding Album je důkazem, že Duran Duran neztratili nic ze svého hudebního talentu a schopnosti psát nadčasové popové písně. Návrat k melodickému stylu jim přinesl zasloužený úspěch a potvrdil jejich status jedné z nejvýznamnějších popových kapel.

Elektronické vlivy 90. let

Devěťdesátá léta přinesla do hudby Duran Duran výrazné elektronické vlivy, které se odrážely v jejich tvorbě. Kapela experimentovala s tehdejšími trendy, jako byl house a techno, a snažila se je zakomponovat do svého charakteristického zvuku. Album "The Wedding Album" (1993) představovalo mix rockových a elektronických prvků, což dokazuje singl "Come Undone" s jeho hypnotickým rytmem. Následné album "Thank You" (1995) se neslo v experimentálnějším duchu a obsahovalo coververze skladeb od interpretů jako Lou Reed a Grandmaster Flash. Ačkoliv elektronické experimenty Duran Duran v 90. letech rozdělovaly fanoušky, svědčí o neustálé snaze kapely vyvíjet se a hledat nové hudební cesty.

Tvorba nového tisíciletí

Po roce 2000 se Duran Duran vrátili k synthpopovému zvuku, který je proslavil v 80. letech. Album Astronaut z roku 2004, na kterém se podílel i původní kytarista Andy Taylor, se setkalo s pozitivní odezvou fanoušků i kritiky. Singl "(Reach Up for The) Sunrise" se stal jejich nejúspěšnějším singlem po dlouhé době.

Následovala alba Red Carpet Massacre (2007), All You Need Is Now (2010) a Paper Gods (2015), která dále rozvíjela jejich moderní zvuk, ale nedosáhla takového komerčního úspěchu jako jejich raná tvorba.

Navzdory tomu si Duran Duran udržuje věrnou základnu fanoušků a stále koncertuje po celém světě. Jejich koncerty jsou známé svou energií a vizuální stránkou a kapela do svého repertoáru zařazuje jak staré hity, tak i novější skladby.

Seznam skladeb Duran Duran je jako mapa pokladů 80. let, plná třpytivých syntezátorů, chytlavých melodií a neodolatelné energie. Od hymnických Ordinary World po smyslné Save A Prayer, každá píseň je pozvánkou do světa plného stylu, vášně a nezapomenutelných hudebních zážitků.

Zdeněk Kovář

Spolupráce s Markem Ronsonem

Duran Duran a Mark Ronson spolupracovali na skladbě „Falling Down“, která se objevila na albu Red Carpet Massacre z roku 2007. Píseň, jež se stala singlem, se umístila v britské hitparádě na 52. místě. Ronson, známý svou prací s umělci jako Amy Winehouse a Adele, vnesl do zvuku Duran Duran svěží popovou senzibilitu. Spolupráce s Ronsonem byla pro kapelu příležitostí experimentovat s novými zvuky a oslovit mladší publikum. „Falling Down“ je chytlavá popová píseň s melancholickým podtónem, která odráží témata slávy a úpadku. Skladba je ukázkou schopnosti Duran Duran přizpůsobit se měnící se hudební scéně a zároveň si zachovat svůj charakteristický styl.

Aktuální tvorba a odkaz kapely

Duran Duran stále aktivně tvoří a vydává novou hudbu, která dokazuje jejich trvalou kreativitu a schopnost přizpůsobit se měnícímu se hudebnímu prostředí. Jejich patnácté studiové album, "Future Past", vyšlo v roce 2021 a bylo kritikou i fanoušky přijato s nadšením. Album přináší směs typického synthpopového zvuku Duran Duran s moderními prvky a hostujícími vystoupeními umělců jako jsou Giorgio Moroder, Tove Lo a Graham Coxon z Blur. "Future Past" je důkazem, že Duran Duran se nebojí experimentovat a posouvat hranice své hudby i po více než čtyřech dekádách na scéně.

Kromě nové tvorby zůstává odkaz Duran Duran živý i díky jejich rozsáhlému katalogu hitů. Písně jako "Rio", "Hungry Like the Wolf", "Ordinary World" nebo "Come Undone" si stále drží své místo v rádiích a na večírcích po celém světě. Kapela také aktivně koncertuje a přitahuje na své show fanoušky napříč generacemi. Duran Duran tak zůstávají nejen ikonou 80. let, ale i relevantní a inspirativní kapelou pro 21. století. Jejich vliv je patrný v tvorbě mnoha mladších umělců a jejich hudba i nadále oslovuje nové generace posluchačů.

Publikováno: 09. 11. 2024

Kategorie: společnost