Muž od sněžné řeky: Drsný příběh, který vás chytne a nepustí

Muž Od Sněžné Řeky

Muž od Sněžné řeky: Klasika

„Muž od Sněžné řeky“ – název, který v Čechách rezonuje dobrodružstvím, romantikou a krásou australské divočiny. Film z roku 1982, natočený podle stejnojmenného románu od Lucy Maud Montgomery, si získal srdce diváků napříč generacemi. Příběh Jima Craiga, který se po tragické ztrátě rodiny vydává do drsné, ale nádherné australské divočiny, aby tam našel nový smysl života, uchvátil svou prostotou a hloubkou.

Film „Muž od Sněžné řeky“ není jen dobrodružným příběhem, ale i dojemnou romancí a oslavou síly lidského ducha. Jim Craig, ztvárněný charismatickým Kirkem Douglasem, se stává symbolem houževnatosti a odhodlání. Jeho cesta za splněním snu o farmě v divočině je plná překážek, ale i nečekaných setkání a lásek. Film si získal oblibu i díky působivé kameře, která zachycuje krásu australské přírody v celé její velkoleposti.

„Muž od Sněžné řeky“ se stal klasikou, která nestárne. Jeho nadčasové poselství o naději, lásce a síle lidského ducha oslovuje diváky i po letech.

Zasněžené pláně Austrálie

Hory Austrálie se v zimních měsících halí do bílého hávu a proměňují se v ráj pro milovníky zimních sportů. Právě zde, v drsné, ale nádherné krajině zasněžených plání, se odehrává příběh Muže od Sněžné řeky. Film, jehož název v originále zní "The Man from Snowy River", nás přenáší do 80. let 19. století, do doby, kdy osadníci bojovali o přežití v nehostinném prostředí australské divočiny. Hlavní hrdina, Jim Craig, je mladý muž, který se po smrti svého otce musí postavit na vlastní nohy a dokázat svou sílu a odvahu.

Zasněžené pláně a horské štíty se stávají kulisou pro jeho dobrodružnou cestu za dospělostí. Jim se musí vyrovnat nejen s nástrahami přírody, ale i s lidskou zlobou a chamtivostí. Na své cestě potkává krásnou Jessicu Harrison, do které se zamiluje, a také drsného, ale spravedlivého horala Clancyho. Společně čelí nebezpečí a utíkají před zákonem, který je v patách. Film Muž od Sněžné řeky je oslavou krásy australské přírody a síly lidského ducha.

Drsný život na farmě

Život na australské buši na konci 19. století nebyl procházka růžovou zahradou. Drsné podmínky, izolace a neustálý boj o přežití formovaly charaktery lidí jako Jim Craig, hlavní hrdina filmu Muž od Sněžné řeky. Tvrdá práce, odhodlání a neústupnost byly nezbytné pro zkrocení divočiny a vybudování si existence. Film věrně zachycuje drsnou realitu života na farmě v drsném prostředí australské divočiny. Denní rutina sestávala z péče o dobytek, obdělávání půdy, opravy plotů a neustálého boje s přírodními živly. Sucha, záplavy, požáry a divoká zvěř představovaly neustálou hrozbu pro farmáře a jejich úrodu. Izolace a samota také zanechávaly stopy na duši. Vzájemná pomoc a solidarita mezi farmáři tak byly klíčové pro překonání těžkostí a udržení si naděje v drsném prostředí australské buše.

Romantický hrdina

Postavě muže od sněžné řeky, ať už v knize Jacka Londona nebo ve stejnojmenném filmu, nechybí prvky romantického hrdiny. Jeho samota v divočině, boj s nepřízní osudu a nezkrotnou přírodou, to vše evokuje romantickou představu o svobodném jedinci stojícímu proti celému světu. Jeho odvaha, houževnatost a respekt k přírodě z něj dělají postavu obdivuhodnou a inspirativní.

Zároveň je ale muž od sněžné řeky postavou komplikovanou. Jeho samota je dobrovolná, ale zároveň je důsledkem jeho vlastní tvrdohlavosti a neochoty podřídit se konvencím společnosti. Jeho vztah k přírodě je sice hluboký, ale zároveň i pragmatický a v některých momentech i krutý. Film i kniha tak nenabízí černobílý obraz romantického hrdiny, ale spíše komplexní portrét muže, který se snaží najít své místo ve světě, který mu nerozumí.

Kirk Douglas v hlavní roli

Kirk Douglas, legenda Hollywoodu, si v roce 1982 zahrál v dobrodružném westernu "Muž od Sněžné řeky". Film, který se natáčel v nádherné přírodě Austrálie, vypráví příběh o drsném, ale spravedlivém rančerovi, jenž se ujme ochrany mladého Jima Craiga (Tom Burlinson). Společně čelí nástrahám divočiny, chamtivým záporákům a bojují o přežití v nehostinném prostředí. Douglasův charismatický výkon dodává postavě hloubku a zranitelnost, čímž se vymyká typickým westernovým hrdinům. Jeho chemie s Burlinsonem je hmatatelná a přispívá k autentičnosti jejich filmového přátelství. "Muž od Sněžné řeky" se stal kasovním trhákem a upevnil Douglasovo postavení ikony filmového plátna. Jeho účast ve filmu dodala tomuto australskému westernu mezinárodní lesk a přilákala do kin miliony diváků po celém světě.

Film inspirovaný knihou

„Muž od Sněžné řeky“ je dobrodružný román z pera Jaroslava Žáka, který se dočkal několika filmových adaptací. Nejznámější je bezesporu stejnojmenný film z roku 1929, režírovaný Karlem Lamačem. Film se stal jedním z nejúspěšnějších českých němých filmů a proslavil Lamače i představitele hlavní role, herce Theodora Pištěka. Příběh filmu, stejně jako knihy, sleduje osudy statečného Vaška, který se vydává do divočiny Kanady, aby zde našel štěstí a lásku. Na své cestě musí čelit nejen drsné přírodě, ale i lidské zášti a zradě. Film věrně zachycuje atmosféru knihy a diváky uchvacuje krásnými záběry kanadské krajiny, napínavým dějem i skvělými hereckými výkony. I přes svůj věk si „Muž od Sněžné řeky“ zachovává své kouzlo a dodnes patří k oblíbeným klasikám české kinematografie.

Úspěch u diváků i kritiky

„Muž od Sněžné řeky“ si podmanil srdce diváků i uznání kritiků. Film, který s poetikou zachycuje drsnou krásu australské divočiny a sílu lidského ducha, se stal okamžitě hitem. Diváci byli uchváceni strhujícím příběhem o lásce, zradě a pomstě, zasazeným do úchvatných scenérií. Kritici nešetřili chválou na herecké výkony, kameru i režii. Zvláště Kirk Douglas si za svůj výkon vysloužil uznání. „Muž od Sněžné řeky“ se stal fenoménem, který oslovil široké spektrum diváků a potvrdil status klasiky dobrodružného filmu. Jeho popularita přetrvává dodnes a stále si získává nové generace diváků.

Pokračování: Návrat

V roce 1936 se na plátna kin dostalo volné pokračování s názvem „Muž od Sněžné řeky 2: Návrat“. Film navazoval na události prvního dílu a přivedl zpět oblíbené postavy v čele s Harrym Pattem, kterého si opět zahrál Zdeněk Štěpánek. Příběh se odehrával několik let po událostech prvního filmu a sledoval osudy Harryho, který se vrací do drsné kanadské divočiny, aby pomohl svému příteli v nesnázích.

Film se natáčel v ná breathtaking scenériích Vysokých Tater a Krkonoš, které dodaly filmu autentickou atmosféru. Režie se ujal opět Karel Lamač, který se snažil navázat na úspěch prvního dílu. Ačkoliv „Návrat“ nezopakoval fenomenální úspěch svého předchůdce, stal se důstojnou tečkou za příběhem Muže od Sněžné řeky a potvrdil status filmové klasiky. Oba filmy se staly nedílnou součástí české kinematografie a dodnes si je s láskou připomínají generace diváků.

Kulturní fenomén

Příběhy z divočiny australského vnitrozemí, kde se psala historie zlaté horečky a kde příroda ukazuje svou nezkrotnou sílu, uchvátily v 80. letech i československé publikum. Seriál Muž od Sněžné řeky, natožený podle stejnojmenného románu, se stal doslova fenoménem. Jeho popularita se neomezovala jen na sledování epizod, ale přelila se i do dalších oblastí.

Hlavní hrdina, zálesáka Cloncurryho, si diváci oblíbili pro jeho odvahu, smysl pro spravedlnost a blízký vztah k přírodě. Herecký výkon Hugha Jackmana vynesl seriálu na popularitě a z Cloncurryho se stal ikonický hrdina, jehož příběh rezonoval s touhou po dobrodružství a volání divočiny.

Úspěch seriálu se projevil i v nárůstu zájmu o Austrálii, její kulturu a historii. Knižní předloha se stala bestsellerem a na pultech se objevily další knihy s australskou tématikou. Děti si hrály na Cloncurryho a jeho psa, sbíraly se samolepky a časopisy s motivy ze seriálu. Muž od Sněžné řeky se tak stal fenoménem, který překročil hranice televizních obrazovek a zanechal v české a slovenské kultuře nesmazatelnou stopu.

Vliv na dobrodružné filmy

Film „Muž od Sněžné řeky“ z roku 1982, natočený podle stejnojmenné novely, se stal fenoménem a zanechal nesmazatelnou stopu v žánru dobrodružných filmů. Jeho vliv je patrný dodnes, a to jak v australské kinematografii, tak i v mezinárodním měřítku. Film nastavil laťku pro vizuální stránku dobrodružných filmů, a to zejména díky úchvatným záběrům australské divočiny, které mu dodávají na autentičnosti a epickém rozměru. Diváci byli uchváceni krásou a zároveň nebezpečím horské krajiny, která se stala stejně důležitou postavou jako samotný Jim Craig.

Úspěch filmu „Muž od Sněžné řeky“ inspiroval novou vlnu australských filmů s podobnou tematikou, které se zaměřovaly na drsnou krásu australské přírody a dobrodružné příběhy zasazené do tohoto prostředí. Film tak pomohl zpopularizovat Austrálii jako atraktivní lokaci pro natáčení filmů a přitáhl pozornost mezinárodního publika k australské kultuře a historii.

Kromě vizuální stránky ovlivnil „Muž od Sněžné řeky“ i styl vyprávění dobrodružných filmů. Příběh o osamělém hrdinovi, který bojuje s přírodními živly i lidskou krutostí, se stal vzorem pro mnoho dalších filmů. Jim Craig, ztvárněný charismatickým Kirkem Douglasem, se stal ikonou žánru a jeho postava inspirovala celou generaci filmových hrdinů.

Publikováno: 20. 06. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: bozenanemcova

Tagy: muž od sněžné řeky | název filmu