Mateřská dovolená a smlouva na dobu určitou: Co potřebujete vědět?

Mateřská Dovolená Smlouva Na Dobu Určitou

Nárok na mateřskou i s dohodou na dobu určitou?

Mnoho žen s pracovní smlouvou na dobu určitou si klade otázku, zda mají nárok na mateřskou dovolenou. Odpověď zní ano, i s dohodou na dobu určitou můžete mít nárok na mateřskou. Podmínkou je účast na nemocenském pojištění, tedy odvádění sociálního pojištění. Důležité je, aby vám v době nástupu na mateřskou dovolenou ještě trval pracovní poměr. Pokud vám pracovní smlouva končí během těhotenství, je potřeba informovat o této skutečnosti vašeho zaměstnavatele, abyste nepřišla o nárok na mateřskou. Zaměstnavatel vám pak musí prodloužit pracovní smlouvu až do začátku mateřské dovolené. Výše mateřské se pak odvíjí od vašeho průměrného výdělku, stejně jako u žen s pracovní smlouvou na dobu neurčitou.

Jaké podmínky musím splnit?

Pro nárok na mateřskou dovolenou při pracovní smlouvě na dobu určitou musíte splnit několik podmínek. Především musíte být zaměstnána na základě platné pracovní smlouvy na dobu určitou v době nástupu na mateřskou dovolenou. Nestačí, aby vám smlouva končila například den před plánovaným nástupem na mateřskou. Dále musíte splňovat podmínky nemocenského pojištění, tedy být účastna nemocenského pojištění po stanovenou dobu. Konkrétně musíte být nemocensky pojištěna alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. V případě, že jste během této doby čerpala například podporu v nezaměstnanosti, může se vám tato doba započítat do potřebné doby pojištění. Důležité je také vědět, že pracovní poměr na dobu určitou vám nesmí skončit dříve, než uplynou alespoň 28 týdnů od začátku ochranné doby, která začíná 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. V opačném případě by vám nárok na mateřskou dovolenou nevznikl.

Co když mi skončí smlouva během těhotenství?

Mnoho žen se ptá, co se stane, pokud jim skončí pracovní smlouva na dobu určitou během těhotenství. Dobrá zpráva je, že těhotenství má vliv na ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel nemůže dát těhotné ženě výpověď, a to ani v případě, že by jí končila smlouva na dobu určitou.

Výjimku tvoří situace, kdy zaměstnavatel ruší činnost nebo přemisťuje provozovnu a zaměstnankyně odmítne nabídku další vhodné práce. Pokud pracovní poměr trvá i v době nástupu na mateřskou dovolenou, pracovní smlouva se automaticky neprodlužuje, ale skončí uplynutím sjednané doby. Po skončení mateřské dovolené pak žena nemá nárok na původní pracovní místo.

A co když jinou práci nechci nebo není k dispozici?

Co když ale jinou práci nechcete nebo pro vás v dosahu není? Tady už je situace složitější. Zákoník práce bohužel neukládá zaměstnavateli povinnost vytvářet nová pracovní místa nebo upravovat stávající tak, aby vyhovovala těhotným či kojícím ženám. Zaměstnavatel vám tedy nemusí nabídnout jinou práci, pokud pro vás žádnou vhodnou nemá. V takovém případě vám smlouva na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby, a to i v případě, že jste těhotná nebo kojíte.

Po skončení smlouvy na dobu určitou v těhotenství nebo během mateřské dovolené nemáte automaticky nárok na podporu v nezaopatřenosti. Nárok na podporu vzniká až po uplynutí tzv. ochranné lhůty, která trvá tolik dní, kolik dní trvalo vaše poslední zaměstnání v posledních dvou letech, nejdéle však 2 roky.

V této situaci je důležité kontaktovat Úřad práce a informovat se o vašich možnostech.

Dostanu mateřskou i po skončení smlouvy?

Mnoho žen s pracovní smlouvou na dobu určitou si klade otázku, zda jim náleží mateřská dovolená i v případě, že jim smlouva skončí během těhotenství nebo mateřské dovolené. Odpověď zní: ano, i při pracovní smlouvě na dobu určitou máte nárok na mateřskou dovolenou. Zákoník práce rozlišuje dva případy. Pokud vám pracovní poměr skončí v době těhotenství nebo v průběhu mateřské dovolené a vy jste splnila podmínky pro nárok na mateřskou, tato vám bude i nadále vyplácena. V případě, že vám pracovní poměr končí v ochranné lhůtě, tedy 6 týdnů po porodu, mateřská dovolená vám nenáleží. Nicméně i v tomto případě máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství po dobu 28 týdnů. Je důležité si uvědomit, že nárok na mateřskou dovolenou nevzniká automaticky. Je potřeba podat žádost u vaší zdravotní pojišťovny, a to nejpozději 6 týdnů před plánovaným nástupem na mateřskou dovolenou.

Jak je to s návratem do práce po mateřské?

Návrat do práce po mateřské dovolené s sebou přináší mnoho otázek, zvlášť pokud jste měla smlouvu na dobu určitou. Zákoník práce rozlišuje mateřskou a rodičovskou dovolenou. Mateřská dovolená trvá 28 týdnů a vztahuje se na ni zvláštní ochrana. Během ní se smlouva na dobu určitou sice může blížit ke konci, ale výpověď v této době dát nelze. Zaměstnavatel ji nesmí ukončit ani v ochranné lhůtě, která trvá 6 týdnů po skončení mateřské dovolené. Po návratu z mateřské nastupuje rodičovská dovolená, u které je situace jiná. Během ní už vám výpovědní ochranu zákoník práce nezaručuje. Pokud vám tedy běží smlouva na dobu určitou, je důležité si s zaměstnavatelem včas promluvit o možnostech prodloužení smlouvy nebo o jiné formě spolupráce. Nebojte se aktivně komunikovat a hledat řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.

Co když chci po mateřské nastoupit do původního zaměstnání?

Vrátit se po mateřské dovolené do původního zaměstnání, i když jste měla smlouvu na dobu určitou, je vaše právo. Zaměstnavatel je povinen vám nabídnout stejnou nebo obdobnou pozici, pokud vaše původní pozice již neexistuje. Důležité je, abyste mu včas oznámila svůj návrat. Zákoník práce stanoví lhůtu 8 týdnů před koncem mateřské dovolené. Toto oznámení by mělo být písemné a doručené zaměstnavateli prokazatelným způsobem. Pokud zaměstnavatel nemá pro vás volnou pozici, je povinen vám vyplatit odstupné. Výše odstupného se odvíjí od délky vašeho předchozího zaměstnání. Pamatujte, že i během mateřské dovolené máte nárok na informace o volných pracovních místech u vašeho zaměstnavatele. Nebojte se zeptat a aktivně se zajímejte o možnosti vašeho návratu.

Existuje nějaká ochrana před propuštěním?

Otázka ochrany před propuštěním během mateřské dovolené a po ní je pro ženy s pracovní smlouvou na dobu určitou obzvlášť citlivá. Zákoník práce ČR obecně stanoví, že výpověď v době mateřské dovolené a v návaznosti na ni je možná jen ve výjimečných případech, jako je například zrušení zaměstnavatele nebo závažné porušení pracovních povinností. Nicméně, u smluv na dobu určitou je situace složitější. Pokud by vaše smlouva měla skončit v době, kdy jste na mateřské dovolené, nebo těsně po ní, zaměstnavatel není povinen vám automaticky nabídnout prodloužení ani novou smlouvu. V tomto případě je důležité aktivně komunikovat se zaměstnavatelem a informovat se o možnostech. Můžete se pokusit dohodnout na prodloužení smlouvy ještě před nástupem na mateřskou dovolenou, případně se informovat o volných pozicích po jejím skončení. Pamatujte, že i když je situace složitější, existují možnosti, jak své pracovní místo uhájit.

Srovnání mateřské dovolené - Smlouva na dobu určitou vs. neurčitou
Vlastnost Smlouva na dobu určitou Smlouva na dobu neurčitou
Nárok na mateřskou dovolenou Ano, za splnění zákonných podmínek Ano, za splnění zákonných podmínek
Výše mateřské/rodičovského příspěvku Závisí na výši příjmů, stejně jako u smlouvy na dobu neurčitou Závisí na výši příjmů

Kde najdu další informace?

Pro hlubší porozumění problematice mateřské dovolené v návaznosti na pracovní smlouvu na dobu určitou se doporučuje obrátit na relevantní instituce a zdroje. Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytuje komplexní informace o pracovněprávních vztazích a dávkách státní sociální podpory, včetně těch, které se vztahují k mateřství. Důležitým zdrojem informací je také zákoník práce, konkrétně jeho části věnované pracovní smlouvě na dobu určitou a mateřské a rodičovské dovolené. Pro zodpovězení specifických otázek a individuálních situací je vhodné obrátit se na specializované poradenské služby, jako je například občanská poradna.

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: práce