Kino Špalíček: Kulturní stálice s prstem na tepu filmového dění

Kino Špalíček

Historie kina Špalíček

Kino Špalíček, to je pro Chebské srdcovka. Není to jen tak ledajaké kino, tohle je kus historie. Otevřelo brány už v roce 1928 a jmenovalo se tehdy „Bio Central“. Moderní prostory lákaly na filmové novinky a brzy se staly oblíbeným místem pro setkávání. Jenže přišla válka a s ní i změna. Kino se přejmenovalo na „Kammerlichtspiele“ a začalo promítat německé filmy. Po válce se vrátilo k českému jménu, tentokrát „Kino Moskva“. Až v 60. letech se konečně dočkalo svého ikonického názvu „Kino Špalíček“, inspirovaného pohádkou o špalíčku dřeva plného překvapení. Kino se neustále modernizovalo, v 90. letech prošlo rekonstrukcí a dnes láká na komfortní sály s moderní technikou. Kino Špalíček ale není jen o filmech. Pořádá festivaly, filmové přehlídky, divadelní představení a koncerty. Je to zkrátka kulturní centrum, které žije a baví Chebské už téměř sto let.

Architektonický skvost Brna

Kino Špalíček a Kino Art, dva kinematografické sály sídlící v komplexu Špalíček, představují nedílnou součást kulturního dědictví Brna. Špalíček, architektonický skvost postavený v 70. letech 20. století podle návrhu architekta Miloslava Kopřivy, se stal symbolem moderní architektury v Brně. Jeho organické tvary a použití betonu a skla mu dodávají nadčasový vzhled. Kino Špalíček, s kapacitou přes 500 diváků, bylo po dlouhá léta největším kinem v Brně a hostilo řadu významných filmových premiér a festivalů. Kino Art, menší sál s komornější atmosférou, se zaměřuje na náročnějšího diváka a nabízí výběr artových filmů a filmových klubů. Oba sály prošly v posledních letech rekonstrukcí, která jim vdechla nový život a zároveň zachovala jejich původní architektonický ráz. Kino Špalíček a Kino Art tak i nadále lákají milovníky filmu z Brna i širokého okolí a přispívají k bohaté kulturní nabídce města.

Široká nabídka filmů

Kino Špalíček a Minišpalíček v Chebu se pyšní širokou nabídkou filmů pro všechny věkové kategorie a filmové chutě. Na své si přijdou milovníci hollywoodských trháků, artových snímků i dokumentů. Pro nejmenší diváky je připravena pestrá nabídka pohádek a animovaných filmů, často i v dabované verzi.

Kino Špalíček se zaměřuje na aktuální filmové novinky a premiéry, zatímco Minišpalíček nabízí spíše alternativní a klubovou produkci, včetně filmových festivalů a tematických projekcí. Oba kinosály jsou moderně vybavené a poskytují divákům komfortní zážitek ze sledování filmů.

Kromě klasických filmových projekcí nabízí Kino Špalíček a Minišpalíček i další kulturní akce, jako jsou divadelní představení, koncerty a výstavy. Díky své poloze v centru Chebu a pestré nabídce se Kino Špalíček a Minišpalíček staly oblíbeným místem setkávání a kulturního vyžití pro obyvatele Chebu a okolí.

kino špalíček

Festivaly a filmové akce

Kino Špalíček a kino Art, to jsou dvě filmová srdce Malé scény v Českých Budějovicích. Kromě pravidelných projekcí se tu koná i řada festivalů a filmových akcí, které lákají filmové nadšence z blízkého i dalekého okolí.

Kino Špalíček je známé svou dramaturgií zaměřenou na náročnějšího diváka. Pravidelně se tu konají projekce v rámci filmových přehlídek jako je Filmový festival v Karlových Varech, Febiofest nebo Jeden svět. Kino Art zase láká na alternativnější tvorbu a dokumentární filmy.

Obě kina se také aktivně zapojují do organizace vlastních festivalů a filmových akcí. Kino Špalíček pořádá například festival dokumentárních filmů Ji.hlava v Českých Budějovicích nebo přehlídku animovaných filmů Anifilm. Kino Art zase láká na festival krátkých filmů a videoklipů Krátkovlnné léto.

Kromě festivalů se v kinech konají i další filmové akce, jako jsou besedy s tvůrci, filmové workshopy nebo projekce pro školy. Kino Špalíček a kino Art tak nejsou jen místy, kde se promítají filmy, ale také důležitými kulturními centry, která oživují kulturní dění v Českých Budějovicích.

Komfortní prostředí sálu

Kino Špalíček i Kino Art se pyšní útulnými sály, které umocňují filmový zážitek. Pohodlná sedadla s dostatkem prostoru pro nohy zaručují příjemné sledování i delších projekcí. Moderní audiovizuální technika, včetně kvalitního ozvučení a projekce, přenáší diváky přímo do děje na plátně. Sály jsou klimatizované, aby si návštěvníci mohli užít film v příjemné teplotě bez ohledu na počasí venku. Kino Špalíček navíc disponuje i sálem s balkonem, který nabízí jedinečný výhled na plátno. Oba kinosály jsou pravidelně čištěny a udržovány, aby byl zajištěn maximální komfort pro všechny filmové nadšence.

Vlastnosť Kino Špalíček
Poloha Špalíček, Brno
Počet sálů 2

Moderní audiovizuální technika

Kino Špalíček i Kino Metropol v Brně si dávají záležet, aby svým divákům nabídly ten nejlepší možný zážitek z promítání. Proto jsou obě kina vybavena nejmodernější audiovizuální technikou, která splňuje ty nejvyšší standardy.

kino špalíček

Digitální projektory v obou kinech zajišťují křišťálově čistý obraz v rozlišení 4K. Díky vysokému kontrastu a široké škále barev je podívaná skutečně realistická a diváci se mohou plně ponořit do děje filmu. Technologie 3D promítání s polarizačními brýlemi pak přidává další rozměr zábavy a vtahuje diváky přímo do centra dění.

Zvukový systém Dolby Atmos v obou kinech vytváří neuvěřitelně realistický prostorový zvuk, který vás obklopí ze všech stran. Zvuk se line nejen z reproduktorů umístěných po stranách a za plátnem, ale také ze stropu, čímž vzniká dokonalá zvuková kulisa. Díky tomu uslyšíte každý detail, od jemného šepotu až po ohlušující explozi, a to s dokonalou čistotou a dynamikou.

Kromě špičkové audiovizuální techniky dbají obě kina i na pohodlí diváků. Komfortní sedačky s dostatkem prostoru pro nohy a perfektní výhled na plátno zaručují, že si promítání užijete opravdu naplno.

Kavárna a bar ve foyer

V srdci Kina Špalíček na vás čeká útulná kavárna a bar, ideální místo pro chvíle pohody před filmem nebo po něm. Dopřejte si šálek voňavé kávy, osvěžující limonády nebo sklenku lahodného vína. V nabídce nechybí ani drobné občerstvení, jako jsou slané i sladké pečivo, sendviče a dezerty. Kavárna a bar ve foyer Kina Špalíček je ideálním místem pro setkání s přáteli, romantickou schůzku nebo jen pro chvíle relaxace s dobrou knihou v ruce. Příjemná atmosféra, stylový interiér a milá obsluha vám zpříjemní čekání na promítání nebo prodlouží filmový zážitek.

Vstupenky a rezervace online

Bezbariérový přístup

Kino Špalíček se snaží zpřístupnit své prostory všem návštěvníkům, a to včetně osob se specifickými potřebami. Pro vozíčkáře je k dispozici bezbariérový vstup a výtah, který umožňuje pohodlný přístup do všech pater kina. V sálech jsou vyhrazena místa pro vozíčkáře a jejich doprovod.

Pro osoby se sluchovým postižením jsou některá představení opatřena titulky pro neslyšící. Informace o dostupnosti titulků u jednotlivých filmů jsou k dispozici na webových stránkách kina a v tištěném programu.

Pro nevidomé a slabozraké návštěvníky je k dispozici audiopopis k vybraným filmům. Audiopopis je poskytován prostřednictvím sluchátek, která si lze zapůjčit v pokladně kina.

Kromě výše uvedených opatření se kino Špalíček snaží vytvářet příjemné a vstřícné prostředí pro všechny návštěvníky. Personál kina je připraven poskytnout pomoc a asistenci všem, kteří to potřebují.

kino špalíček

Doprava a parkování

Kino Špalíček se nachází v samém centru Brna, takže doprava k němu je snadná ať už zvolíte jakýkoliv dopravní prostředek. Pokud se rozhodnete pro MHD, nejbližší zastávkou je Šilingrovo náměstí, kam vás doveze tramvaj číslo 4, 9, 12 a noční linka N92. Jen o pár kroků dál se nachází zastávka Malinovského náměstí s tramvajovými linkami 1, 2, 4, 6, 9, 11 a 12. Pro cesty z okrajových částí města je možné využít i autobusové linky, které staví na zastávkách v okolí.

Pro ty, kteří dávají přednost vlastnímu automobilu, je k dispozici několik placených parkovišť v docházkové vzdálenosti. Nejblíže se nachází parkoviště Domini park, dále pak parkovací dům Rozmarýn nebo parkoviště u Janáčkova divadla. Vzhledem k poloze kina v centru města je ale potřeba počítat s omezenou kapacitou parkovacích míst a doporučujeme spíše využít hromadnou dopravu.

Ať už se do kina Špalíček vydáte jakkoliv, přejeme vám příjemný kulturní zážitek.

Kino Špalíček: Kulturní ikona

Kino Špalíček, to je pro Brňáky pojem už od roku 1960. Moderní budova s prosklenou fasádou tehdy přinesla do centra města svěží vítr a stala se oblíbeným místem pro filmové nadšence. Špalíček nebyl jen obyčejné kino, ale skutečné centrum filmové kultury. Promítaly se tu nejnovější filmové hity, ale i artové snímky a dokumenty. Konaly se tu filmové festivaly, besedy s tvůrci a další doprovodné akce. Kino si získalo věrné publikum, které oceňovalo nejen kvalitní program, ale i příjemnou atmosféru a útulné prostředí.

Po revoluci prošel Špalíček rekonstrukcí a modernizací, aby držel krok s dobou. Přibyly nové sály s moderní projekční a zvukovou technikou, komfortnější sezení a další vymoženosti. I přes tyto změny si kino zachovalo svůj osobitý charakter a zůstalo věrné svému poslání – přinášet divákům kvalitní filmový zážitek.

Dnes je Kino Špalíček stále jedním z nejoblíbenějších kin v Brně. Jeho program je pestrý a nabízí filmy pro všechny věkové kategorie a vkusy. Kromě filmových projekcí se tu konají i koncerty, divadelní představení a další kulturní akce. Špalíček je zkrátka místem, kde to žije kulturou a kde si každý najde to své.

Doporučení pro návštěvníky

Kino Špalíček a Kino Art, to jsou dvě brány do světa filmu v samém srdci Českých Budějovic. Ať už se chystáte na hollywoodský trhák, nezávislý snímek nebo filmový festival, pár tipů se vám bude hodit.

Tipy pro vaši návštěvu:

  • Kupte si vstupenky online a vyhněte se frontám.
  • Na webu kin najdete aktuální program, časy promítání a informace o filmech.
  • Dorazte s dostatečným předstihem, abyste v klidu zaparkovali, vyzvedli si vstupenky a dali si něco dobrého v kavárně.
  • V horkých dnech se osvěžte v klimatizovaných sálech.
  • Využijte zvýhodněné vstupné pro studenty, seniory a ZTP.
  • Sledujte webové stránky a sociální sítě kin, ať vám neuniknou žádné filmové novinky, speciální projekce ani festivaly.

Užijte si filmový zážitek naplno!

kino špalíček

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: filmy a seriály

Autor: bozenanemcova

Tagy: kino špalíček